Igaz, már messze a március, és az áprilisból is kifelé haladunk, de a blogger is ember, és legújabb válogatásomhoz rengeteg gyönyörű magyar fotót néztem át, így érthető, ha elment vele az idő. Sokunknak a tavasz a kedvenc hónapja, és ezen belül a március és az április a legizgalmasabb időszak. A tél még nem húzódott vissza teljesen jégbarlangjába, de egyes növényfajok már nemhogy kikelnek és rügyeznek, de virágba is borulnak.
Válogatásomba igyekeztem olyan fotók közül szemezgetni, amelyeken nemcsak a tavaszi virágok látszanak, de a magyar táj szépsége is.
Fekete kökörcsin a Budai-hegységben. Amikor ezt a gyönyörű növényt megteremtette az evolúció, nem számolt azzal, hogy lesz egy olyan állatfaj, ami szépsége miatt fogja (majdnem) kiirtani. Annyian szedték, hogy majdnem kipusztult.
Fotó: Maraczi László
Leánykökörcsin csoport a Bükk egyik szikláján, március végén. Mintha csak fázós lányok húzódnának védelemért egymáshoz, hogy megvessék a lábukat a tavaszban. A Bükk-hegység erdői márciusban-áprilisban még alszanak, és a hófoltok is gyakoriak. A növényt épp azért borítják piheszerű szőrök, hogy védjék a fagyoktól.
Fotó: Béres Attila
Tavaszi héricsek a Sár-hegyen, a Mátrában. Háttérben a Szent Anna kápolna.
Fotó: Indafoto
Felismeritek a tájat? A tavaszi hérics az áprilisi réteket teszi színessé vidám sárga pettyeivel. Érdemes ellátogatni az Abasár közelében található Sár-hegyre, ugyanis rengeteg ritka növényfajnak ad otthont, a látogatót pedig tanösvény igazítja el.
Fotó: Indafoto
A tavaszi hérics közelről. Budai-hegység, március vége.
Fotó: Tökölyi Csaba
Törpe nőszirmok a gánti bauxitbányában, a Vértesben. Az áprilisban virágzó növény, hazánk legkisebb nőszirom faja.
Fotó: Főzy István
Ilyen szőnyeget bármelyikünk elfogadna otthonra. A híres és védett csáfordjánosfai tőzikés a Fertő-Hanság Nemzeti Park területén található.
Fotó: Paul Javor
És bármennyire közismert virág is, de mégsem maradhat ki egy ilyen posztból a tavasz szerény kis hírnöke: a hóvirág.
Fotó: Flickr
A tavasz azonban a városban is lenyűgöző. Sőt, vannak olyan fasorok, amelyek virágzáskor mutatják meg igazi pompájukat..
Rózsaszín robbanás Kaposváron. Virágzik a japáncseresznye.
Fotó: Szellő Gábor
A Budai Vár sétányán a díszcseresznye és a vadgesztenye ad randevút egymásnak.
Fotó: Indafoto
A vérszilva nem olyan veszélyes, mint a vérfarkas, vagy a vérnyúl, viszont rendkívül látványos. A háttérben a Mátra magasodik.
Fotó: Indafoto
Díszcseresznye ágai figyelik a balatoni viharban hánykolódó hajót Alsóörsön.
Fotó: Indafoto
Szegedi magnóliák. A városban minden évben látványosságnak számít az 1930-ban ültetett fák virágba borulása. A háttérben a Városháza épülete látható.
Fotó: SzeSa
Virágzó mandulafák Köveskálon, a Balaton-felvidéken.
Fotó: Indafoto
Rózsaszínbe öltözött hegyoldal az esztergomi vár mellett.
Fotó: Indafoto
Lehet, hogy nem hinnéd, de még mindig itthon vagyunk. A távolban a Gulács vulkáni kúpja, a kanyargós út mellett pedig repceföldek teszik színpompássá a tájat.
Fotó: Bercsi Gábor
Pálinkaültetvény Mályinka határában, a Bükk-hegység mellett.
Fotó: Flickr
De szakadjunk el egy kicsit a virágoktól, hiszen a tavaszi táj akkor is szép, ha nincsenek épp virágzó fák, vagy más növények. A tavaszi táj jellemzője, hogy a tél barnásszürke színei közé lopják be magukat a zöld és a sárga különböző árnyalatai. Nincs olyan színorgia, mint az őszi tobzódáskor, de csendes ébredésében a nyár ígéretét hordja magában a táj.
A Margitsziget légifotóról.
Fotó: HTpHoTo
Fűzfák sárga szigete a barna tengerben. Orfű.
Fotó: Krémusz
Smaragd ragyogás töri meg a szürkeséget. Szilvásvárad, Szalajka-völgy, Bükk.
Fotó: Gerlei Dénes
Szanazug, a Fekete-Körös kanyarulata.
Fotó: SR-Anna