Annyit keseregtem itt már azon, hogy a források nincsenek karbantartva, hogy most lássunk egy igazi jó hírt. Egyébként az nem teljesen igaz, hogy a források nincsenek karbantartva a Börzsönyben, hiszen az erdészet és a Nemzeti Park sok forrást próbál rendben tartani. De az állandó tisztításhoz önkéntesek kellenek ugye, negyedévente ki kell pucolni a források lefolyó részét minimum, erre is jó volt anno a turistamozgalom, az erdészektől és természetvédelmi őröktől nem lehet elvárni, hogy forrásokkal bajmolódjanak, mikor van elég dolguk.
És a jó hír, ami viszonylag friss, pénteki:
"Ha értő szemmel járunk hegyvidéki erdeinkben, egy idő után valósággal keresni fogjuk a szomjat oltó, életet adó, hegyből előtörő forrásvizeket. A turistatérképen jelzett foglalások azonban sokszor okoznak csalódást, s laikusként is sajnálkozunk azon, hogy a kosztól, szeméttől mentes csobogó csupán a képzeletünkben élt. A terület legjobb ismerői, az erdészek munkájuk során újból és újból elvégzték a legszükségesebb karbantartásokat, de jelentős pénzügyi források hiányában ez csupán tűzoltásra volt jó. A megoldást az európai uniós társfinanszírozású Közép-magyarországi Operatív Program hozta el. A program keretében a térség legnagyobb erdőgazdálkodója, az Ipoly Erdő Zrt. Sikeres pályázatával csaknem kétszáz milliós támogatást nyert el a legsürgetőbb természetvédelmi munkák megvalósítására, köztük a kisvizes élőhelyek felújítására és védelmére."
Olvasható a NatGeo honlapján. Minden szavával egyetértek.
"Páratlan lehetőséget jelent, hogy az Európai Unió és a Magyar Állam közös tehervállalásának köszönhetően az állami erdőkben – a hagyományosan zajló erdészeti tevékenység mellett – a természetvédelmi munkákat európai uniós pályázati források segítik. A program horderejét jól érzékelteti, hogy amíg korábban évente átlagosan 5–8 forrást felújítására kerülhetett csak sor, addig a kétéves projekt mintegy 50 forrást érint. Ezeknek a forrásoknak különleges jelentőségük van, hiszen a foltos szalamandra, pettyes gőte, alpesi gőte, illetve egyes védett kérész és tegzes fajok élő- és szaporodó helyei. A forrásteknők tisztítása és a forrásfők helyreállítása után ezek az élőhelyek egyszerre adnak teret védett növény és állatfajoknak, biztosítva hosszú távú fennmaradásukat. A munkákat rendkívül körültekintően, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság szakembereivel közösen végzik, hogy ezek a különleges életterek semmilyen szempontból ne sérüljenek. A források mellett 15 kisebb tavat mentettek meg a feltöltődéstől. A természetvédelmi beavatkozástól a kétéltűek szaporodásában várnak pozitív változásokat."
50 forrás felújítása a korábbi 5-8 helyett!!! Ez tízszer annyi. És itt nem csak tiszításról, hanem igazi helyreállításról is szó van. Annak meg külön örülök, hogy a források nem csak a szomjunkat oltják, hanem természetvédelmi értéket is képviselnek, élőhelyet adnak mindenféle állítoknak is. Remélem a Fekete-völgyi Fekete-kutat is helyre lehet még hozni, az elmúlt években elég lepukkantnak látszott.
És egy idézet a cikk elejéről:
"Magyarország egyik legtisztább, természetes szűrővel ellátott vízgyűjtő területe a Börzsöny. A hegység bővelkedik a tiszta vizű forrásokban. Egybefüggő erdőségeinek vízgyűjtőjét nem törik meg lakott területek, nem szennyezik ipari létesítmények. Forrásai pedig nem csupán az ember számára hoznak felüdülést. Egyúttal rengeteg védett faj élőhelyéül szolgálnak. Ezért tűzték ki célul az állami erdőket kezelő helyi erdészek, erdőmérnökök a leromlott állapotú források felújítását."
Szóval egy újabb értéke a Börzsönynek, hogy az egyik legtisztább természetes szűrővel ellátott vízgyűjtő hely. Persze, hiszen nem épült egy olyan üdülőövezet a kellős közepén, mint a Pilisben a Dobogókő.
Teljes cikk itt található.